Sprey Yağ

 

Pişirme spreyi, diğer adıyla Sprey Yağ, yağlayıcı olarak yağın, emülgatör olarak lesitin ve gıda sınıfı, nitröz oksit , karbon dioksit veya propan gibi bir itici gazın sprey formudur . Kızartma tavalarına ve diğer pişirme kaplarına yiyeceklerin yapışmasını önlemek için pişirme spreyi uygulanır.

Geleneksel olarak, aşçılar tereyağı, katı yağ veya tencere üzerine dökülen veya ovalanan yağlar kullanır.

Sprey Yağ

Sprey Yağ

Çoğu pişirme spreyi, bitkisel yağ uygulamasına göre porsiyon başına daha az gıda enerjisine sahiptir, çünkü çok daha ince bir tabaka halinde uygulanırlar: ABD yönetmelikleri, birçoğunun ” sıfır kalorili ” olarak etiketlenmesine izin verir.”; İngiltere’de spreyler “porsiyon başına 1 kaloriden az” sağladığını iddia ediyor.

Popüler ABD markaları arasında Pam , Crisco ve Baker’s Joy bulunur. Türkiye de Korinitta yoğun olarak kullanılmaktadır.

Spreyler sade bitkisel yağ , tereyağı ve zeytinyağı aromalı olarak mevcuttur.

 

Pişirme spreyi, pişirme kaplarına uygulanmanın yanı sıra başka mutfak kullanımlarına da sahiptir. Genellikle toplu satış makinelerinde satılan yapışkan şekerler, makinelerde birbirine yapışmalarını önlemek için pişirme spreyi ile püskürtülebilir. Bir ölçüm kabının içini spreyle kaplamak, bal gibi yapışkan maddelerin daha kolay dökülmesini sağlar. Baharatların daha iyi yapışmasını sağlamak için baharatlamadan önce sebzeler püskürtülebilir.

 

Sprey yağ ile tepsi, tava, kek kalıbı yağlamak artık çok daha kolay!

 

Sprey yağı pastacılık, ekmekçilik işlerinde; restoran, otel ve yemek fabrikalarında kullanabilirsiniz.

 

Tava spreyinin uygulanması çok kolaydır.

 

Mutfakta temizleme süresini çok düşürür ve işçilikten kazandırır.

 

Kullanmadan önce çalkalayın, 20-25 cm uzaktan sıkarak kullanılmaktadır.

 

Sprey Yağ Çeşitleri

Korinitta Tava Ayırıcı Sprey Yağ

 

Korinitta Sprey Yağ ile tavaları, tepsileri veya kek kalıplarınızı kolayca yağlayabilirsiniz. Genel amaçlı bu sprey yağlar daha çok pastacılık ve fırıncılık sektörlerinde oldukça etkin kullanılmaktadır; Mutfağın oldu hemen her alanda size kolaylık sağlayacak bu ürün restoran ve otellerde size kolaylık sağlayacaktır.

 

 

NEDEN KORİNİTTA SPREY YAĞ ALMALIYIM?

– Korinitta Sprey Yağ kullanarak daha az yağ içeren, sağıklı yemekler yapacaksınız.

– Korinitta Sprey Yağ sıvı ve katı yağlardan daha az kullanıldığı için EKONOMİK’tir.

– Korinitta Sprey Yağ sadece saniyeler içinde etrafa hiç bulaşmadan kullanılır.

– Korinitta Sprey Yağ kullanılan yüzeyde İZ BIRAKMAZ ve KOLAYCA TEMİZLENİR.

 

Kullanım Amacı: Kullanım Faydaları:

-Yağ tüketimini ortalama 8?de 1?e düşürür. EKONOMİK ve SAĞLIKLIDIR.

-Tepsi, tava ve kek kalıbına yapışmayı engeller.

-Yağın üründen geri vermesini engeller.

-Börek ve benzeri ürünlerin kıtır olmasını sağlar.

-Hafiftir ve kokusuzdur.

 

KULLANIM ŞEKLİ

– Korinitta Sprey Yağı kullanmadan önce çalkalayınız.

– Uygulayacağınız yüzeyden 20-25 cm uzaktan sıkın.

– Açık Aleve, kıvılcıma doğru uygulamayınız.

– Tuzsuz bitkisel yağlar içerir.

– Trans yağ içermez.

– Kesinlikle hayvansal yağlar veya domuz yağı içermez.

– %100 Yerli Üretim

– GDO içermez

 

Yemeklik yağ

Yemeklik yağ, kızartma, fırınlama ve diğer pişirme yöntemlerinde kullanılan bitkisel, hayvansal veya sentetik yağdır.

Yemeklik yağ genellikle oda sıcaklığında sıvı haldedir, ancak hindistan cevizi yağı, palm yağı ve palm çekirdeği yağı gibi doymuş yağ içeren bazı yağlar katı haldedir.

 

Yağlar nedir?

Yağlar, diyetinizden aldığınız bir besin türüdür. Bazı yağları yemek önemlidir, ancak çok fazla yemek de zararlıdır.

Yediğiniz yağlar vücudunuza düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. Egzersiz sırasında vücudunuz yediğiniz karbonhidratlardan kalori kullanır. Ancak 20 dakika sonra egzersiz, devam etmenizi sağlamak için kısmen yağdan alınan kalorilere bağlıdır.

Ayrıca cildinizi ve saçınızı sağlıklı tutmak için yağa da ihtiyacınız var. Yağ ayrıca yağda çözünen vitaminler olarak adlandırılan A, D, E ve K vitaminlerini emmenize yardımcı olur. Yağ ayrıca yağ hücrelerinizi doldurur ve sizi sıcak tutmaya yardımcı olmak için vücudunuzu yalıtır.

Vücudunuzun yiyeceklerinizden aldığı yağlar, vücudunuza linoleik ve linolenik asit adı verilen esansiyel yağ asitlerini verir. Vücudunuz onları kendi başına yapamadığı veya onlarsız çalışamadığı için “temel” olarak adlandırılırlar. Vücudunuzun beyin gelişimi, iltihaplanmayı kontrol etmesi ve kan pıhtılaşması için onlara ihtiyacı var.

Yağın gram başına 9 kalorisi vardır, her biri gram başına 4 kalori olan karbonhidrat ve proteindeki kalori sayısının 2 katından fazladır.

Tüm yağlar doymuş ve doymamış yağ asitlerinden oluşur. Yağlar, içerdikleri her bir yağ asidi türünün ne kadarına bağlı olarak doymuş veya doymamış olarak adlandırılır.

 

Doymuş yağlar LDL (kötü) kolesterol seviyenizi yükseltir. Yüksek LDL kolesterol, sizi kalp krizi, felç ve diğer önemli sağlık sorunları için risk altına sokar. Doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan kaçınmalı veya sınırlandırmalısınız.

Doymuş yağları toplam günlük kalorinizin %6’sından az tutun .
Çok fazla doymuş yağ içeren gıdalar, tereyağı, peynir, tam yağlı süt, dondurma, krema ve yağlı etler gibi hayvansal ürünlerdir.
Hindistan cevizi, hurma ve hurma çekirdeği yağı gibi bazı bitkisel yağlar da doymuş yağlar içerir. Bu yağlar oda sıcaklığında katıdır.
Doymuş yağ oranı yüksek bir diyet, atardamarlarınızdaki (kan damarları) kolesterol birikimini artırır. Kolesterol, arterlerin tıkanmasına veya tıkanmasına neden olabilen yumuşak, mumsu bir maddedir.
Doymuş yağlar yerine doymamış yağlar yemek, LDL kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir. Oda sıcaklığında sıvı olan çoğu bitkisel yağ, doymamış yağlara sahiptir. İki tür doymamış yağ vardır:

Zeytin ve kanola yağı içeren tekli doymamış yağlar
Aspir , ayçiçeği, mısır ve soya yağı içeren çoklu doymamış yağlar
Trans yağ asitleri , bitkisel yağlar hidrojenasyon adı verilen bir süreçten geçtiğinde oluşan sağlıksız yağlardır. Bu, yağın oda sıcaklığında sertleşmesine ve katılaşmasına neden olur. Hidrojene yağlar veya “trans yağlar” genellikle bazı gıdaları uzun süre taze tutmak için kullanılır.

Bazı restoranlarda yemek pişirmek için trans yağlar da kullanılmaktadır. Kanınızdaki LDL kolesterol seviyelerini yükseltebilirler. Ayrıca HDL (iyi) kolesterol seviyenizi de düşürebilirler.

Trans yağların sağlığa zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Uzmanlar, paketlenmiş gıdalarda ve restoranlarda kullanılan trans yağ miktarını sınırlamak için çalışıyor.

Hidrojene ve kısmen hidrojene yağlarla (sert tereyağı ve margarin gibi) yapılan yiyeceklerden kaçınmalısınız. Yüksek düzeyde trans yağ asitleri içerirler.

 

Sprey Yağ

Sprey Yağ Nedir?

Sprey Yağ Nasıl Kullanılır?